„VIVA, ESPANA! GRACIAS, ZAMORA!“

: hüüdis Lembit, kui ta  rongkäigus  Reola segarühma rahvatantsijate ees sammus.

„ Viva! Viva, Estonia!“: kõlas särasilmsete ja rõõmsameelsete hispaanlaste vastuhüüd.

 

43. Europeade, Euroopa rahvaste rahvatantsu ja rahvamuusika festival, toimus sel aastal Hispaania väikelinnas Zamoras. Linnas, mida külastasime 2001 aastal, meie esimesel Europeadel. Reola segarühmal on 5-aastane Europeade- kogemus. Tänu festivalil osalemisele oleme külastanud väga paljusid Euroopa maid, näinud uskumatult ilusaid paiku ja tundnud uhkust oma rahva  ning rahvakunsti üle. Nüüd sõitsime uuesti  5000 km kaugusele eesti rahvatantsu tutvustama.

 

Tänavune reis algas 13. juuli südaööl, mil Reola segarühm, Tartu linna noorterühm „Lea“ ja naisrühm „Hermes“ kotte, kompse ja rahvariideid bussi tassisid, et ühineda 220  rahvatantsija ja rahvamuusikuga Eestimaa erinevaist paigust. Seitsmeteistkümne reisipäeva jooksul olime lummatud Poola äikesevihmast, Tšehhi pilsenist, Šveitsi Alpide ilust, mägijärve kargusest, ekstreemsest turnimisest vonklevatel mägiteedel, lilleküllastest küladest ja linnadest, paadisõidust maa-alusel koopajärvel, Vahemere sinavast veest, palmidest, viinamarjaistandustest, Madriidi suursugustest juugendfassaadidest,zamoralaste temperamendist ja südamlikkusest, erinevate rahvuste ühtekuuluvustundest, Portugali vahelduvast maastikust, Atlandi ookeani lainetemöllust, Salamanca arhitektuurist, maailmakuulsast Barcelonast, Nica`i rannapromenaadist, Monaco vormelirajast ja vürstilossist, itaallaste remontimise „kiirusest“, öisest tuledesäras Šveitsist, Luzerni kahesajameetrisest Euroopa vanimast puusillast, praamisõidust Bodenseel, lõputuna tunduvatest Poola teedest ja Balti riikide kodususest. Koju jõudsime 29. juuli südaööl.

 

Zamora asub Lääne- Hispaanias üsna Portugali piiri lähedal Duero jõe ääres. Linna kutsutakse romaani arhitektuuri muuseumiks. Kogu vanalinnas domineerib araabiapäraselt ehitatud kindlus ning  katedraal, kirikud ja kitsad tänavad. Linn on suurepäraseks kohaks, et Euroopa erinevad rahvad oma tantse ja muusikat saaksid tutvustada ning ennast ühise perena tunda. Festivali raames esinetakse  suurejoonelisel ava- ja lõpukontserdil, astutakse üles linnaväljakutel, improviseeritakse koolimajades-ööbimiskohtades, lustitakse rongkäigus ja pidutsetakse Europeade ballil. Eestlased esitasid segarühmade tantsu „Lilleküla polka“ ja naisrühmade tantsu „Vigala reilender“. Koos lätlastega tantsisime „Kaera-Jaani, Cukos drikos“ läti moodi. Tänavakavades sai iga tantsurühm näidata eestlaste tantsuoskust ja kauneid rahvariideid. Festivali ajal käib eluolu täpselt nii, nagu Tallinna tantsupeolgi ja tunnegi on sama, vaid kõlamas on palju  erinevaid keeli ning näha erinevaid inimesi. Eks oleme meie, eestlasedki lõunamaalastele eksootilised põhjamaalased.

 

Reis oli pikk ja põnev, ootamatusi pakkuv ja vaheldusrikas, rühmakaaslasi veelgi lähendav ja jalgade vastupidavust treeniv, silmailu ja hingerahu andev.

Reola segrühma tantsijad: Anne-Lea, Malle, Ene, Lea, Galina, Kalli, Peeter, Eino, Heiki, Sulev, Lembit  ning meie lapsed Kaia, Sandra ja Andra Laura tänavad Ülenurme vallavalitsust ja koduseid, et me jõudsime õnnelikult Hispaaniasse ja Hispaaniast tagasi.

 GRACIAS!